O nás:

 

Na jar 2013 sa skupinka ľudí rozhodla založiť organizáciu na pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím. Zamerali sme sa predovšetkým na ľudí, ktorí žijú vo svojom domácom prostredí v starostlivosti svojich najbližších. Naša organizácia bola zaregistrovaná k 1.6.2013. V tomto období sme už mali naplno rozbehnuté prípravy na zriadenie denného centra a denného stacionáru. Našli sme vhodné priestory, upravili sme ich a pokračovali v administratívnych a organizačných prípravách. Zariadenia sociálnych služieb v zmysle zákona o sociálnych službách - denné centrum (kapacita 5 osôb) a denný stacionár (kapacita 15 osôb) boli zaregistrované zápisom do registra poskytovateľov sociálnych služieb v auguste 2013 s názvom Denné centrum dúhový domček. V septembri 2013 sme privítali prvých klientov a začali s voľnočasovými aktivitami a pracovnou terapiou.

Hlavnou náplňou denného centra a denného stacionáru je (v zmysle zákona) zabezpečenie voľnočasových aktivít a pracovnej terapie, poskytovanie obslužných činností a odľahčovacej služby, poskytovanie sociálneho poradenstva.

Okrem zákonných povinností poskytujeme našim klientom aj ďalšie služby podľa ich potrieb v zmysle individuálne plánu rozvoja. Predovšetkým získavanie sociálnych zručností a vzdelávanie s cieľom zvyšovania sebaúcty, sebavedomia, zvyšovania samostatnosti a sebestačnosti, znížovanie závislosti na pomoci inej osoby. 

Je pre nás veľmi dôležité, aby sa naši klienti cítiti príjemne a našli u nás druhý domov. Preto sme pre nich vytvorili príjemné prostredie podobné bežnej domácnosti a organizujeme voľný čas a terapie, ktoré sú pre nich príjemné a užitočné. 

Podľa požiadaviek a potrieb našich klientov zabezpečujeme tiež bezplatnú dopravu do zariadenia a zo zariadenia v rámci Lučenca a v prípade potreby upravujeme prevádzkovú dobu (aj jednorázovo). 

 

Naše ciele:

Schopnosti našich klientov:

Naše aktivity budú zamerané na rozvoj osobností klientov, zdokonaľovanie sociálnych a pracovných zručností s cieľom integrácie do spoločnosti v čo najväčšej možnej miere, dosiahnutia čo najväčšej schopnosti viesť samostatný život, zvýšenie sebaistoty, sebaúcty, sebestačnosti, zníženia závislosti na starostlivosti inej osoby. Chceme, aby sa naši klienti naučili samostatnosti, aby sa naučili sebaobslužným činnostiam (nakupovanie, upratovanie, varenie,..), získali sociálne zručnnosti a pracovné zručnosti ale aj nové vedomosti, ktoré im dajú nové možnosti na uplatnenie sa v spoločnosti. Touto formou chceme predísť umiestneniu do zariadenia s celoročným pobytom. Aj z tohto dôvodu funguje naše zariadenie ako "bežná domácnosť" a klientov postupne zapájame do všetkých činností súvisiacich s vedením domácnosti a starostlivosti o "domácnosť". 

Pocity našich klientov:

Chceme, aby naši klienti u nás našli pocit domova... aby sa cítili užitoční pre svoje okolie aj celú spoločnosť. Chceme ukázať, že ľudia so zdravotným postihnutím sú osobnosti, ktoré dnešnému svetu majú čo ponúknuť. Chceme búrať bariéry medzi ich svetom a okolitým svetom, čo nám pripomína aj náš symbol - Dúha - ktorej farby predstavujú nádej a jej tvar predstavuje spojenie dvoch na pohľad odlišných svetov.  

Rodiny našich klientov: 

Rodine klienta môže v našom zariadení využiť služby sociálneho poradenstva. Okrem tejto činnosti sa snažíme rodinám klientom pomôcť v akejkoľvek veci, s ktorou sa na nás obrátia.   

 

Vízia:

Práca s ľuďmi je rozmanitá a každý deň prináša nové poznania. Pri pohľade do budúcnosti sa preto pozeráme na aktuálne potreby našich klientov. Našou neustálou snahou je kvalitné a odborné poskytovanie služieb s ohľadom na individuálne potreby klientov.
 
 

Nevedia prečo, no veľmi im to treba. 

A možno ešte viacej ako chleba.

Aby im v duši pusto nebolo.

Aby ich mali radi okolo.

Aby im bolo mäkko ako v mame. 

Keď bolia veci, ktoré nepoznáme, 

Tu každé dieťa plaché ako laň, 

na hlave musí cítiť teplú dlaň.

 

Bože, o takú dlaň Ťa ľudské mláďa prosí. 

Keď ešte ani nevie, kto si...

 

Našiel Ťa hore ten džavoť tenkých hláskov?

Našiel. Dal si im liek.. a nazval si ho LÁSKOU.. 

 

(Milan Rúfus)